Kapsamlı Merdiven Asansörü Kılavuzu - 2024

Eviniz ve ihtiyaçlarınız için en iyi merdiven asansörünü seçme yolları

Tarafından yazılmıştır Stannah

Merdiven asansörleri evinizi daha güvenli ve daha erişilebilir hale getirmenin uygun maliyetli bir yoludur. İster yerinizde yaşlanıyor olun isterseniz gelecek için planlama yapıyor veya bir sakatlık durumundan iyileşmekte olun, merdiven asansörü uygun fiyatıyla birlikte evinizde erişim ve sürdürülebilir bağımsızlık sağlar. Kapsamlı merdiven asansörü müşteri kılavuzumuzdan merdiven asansörlerinin farklı türleri, sağladığı faydalar, merdiven asansörünün kurulumu, garanti kapsamı ve satın alma yönergeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

İçindekiler

 

Merdiven Asansörleri Hakkında

 Merdiven asansörleri hakkında

Merdiven asansörlerine giriş

Merdiven asansörü nedir?

Merdiven asansörü hareket kısıtlaması olan insanların merdivenlerinden güvenli şekilde inip çıkmasına yardımcı olmak için tasarlanmış basit bir erişilebilirlik ekipmanıdır. Sabit bir ray üzerinden giden, motorlu bir koltuktan oluşan merdiven asansörleri, döner ve dış mekan merdivenleri gibi çeşitli merdiven türlerine uyarlanabilir.

Merdiven asansörleri ayrıca, merdiven asansörünüzü kullanmayı daha kolay (ve daha güvenli) hale getiren birçok kolaylık ve güvenlik özelliğine sahiptir. Temel tasarımı nispeten aynıyken sunulan bu özellikler ve hizmet kalitesi, çeşitli merdiven asansörü firmaları arasında en büyük farklılığı yaratır. Gelin şimdi merdiven asansörlerini daha yakından bakalım ve nasıl çalıştıklarını inceleyelim.

Stannah merdiven asansörünün merdivenlerden nasıl çıktığını görmek için.

Merdiven Asansörünün Boyutu

Merdiven asansörü satın almadan önce en sık karşılaşılan soru mevcut merdivenlere uygun olup olmadığıdır. Dolayısıyla satın alma sürecimizin ilk adımı ücretsiz ev ziyaretidir. Stannah merdiven asansörü uzmanı sizi tanımak ve ihtiyaçlarınızı öğrenmek ve merdivenlerinizde ölçüm yapmak için sizinle görüşecektir. Bununla birlikte merdiven asansörlerimizin teknik özelliklerini öğrenmek için Merdiven Asansörünün Boyutları sayfamızı okuyarak yükseklik, genişlik, derinlik ve ray uzunluğu olmak üzere tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Merdiven Asansörü Nasıl Çalışır?

Elektrikli Merdiven Asansörleri

Merdiven asansörlerinde, merdivenlerin üst veya alt kısmında yakında bulunan bir fişle sürekli olarak şarj edilen batarya ile çalışan bir kremayer dişli tahrik sistemi kullanılır. Bu sistem, merdiven asansörünün nominal yükü merdivenlerden yukarı ve aşağı taşımasını sağlarken aşırı hız önleyici ve acil fren sistemi, merdiven asansörünün olması gerektiğinden daha hızlı hareket etmemesini sağlar (çoğu merdiven asansörü dakikada yaklaşık 18 ft hızında hareket eder).

Bataryalar

Elektrikli fişten sağlanan asıl enerji, bataryaların şarjının tam dolu olmasını sağlar, böylelikle merdiven asansörü her zaman kullanıma hazır olur. Ancak merdiven asansörü elektrik kaynağını fazla kullanmayacaktır, dolayısıyla minimum enerji çıkışı, elektrik faturanızda önemli bir etkisinin olmayacağı anlamına gelir. Buradan Enerji tasarruflu Stannah merdiven asansörleri hakkında daha fazla bilgi alın

Elektrik Kesintisi

Elektrik kesintisi durumunda bataryalar yaklaşık 20 gidiş geliş süresince merdiven asansörünüzü çalıştırmaya devam edecektir. Bu durumda merdiven asansörünüzü kullanmadığınız zamanlarda şalteri kapatarak batarya gücünüzden tasarruf edebilirsiniz. Ancak bu sadece kesinti durumunda tavsiye edilmektedir ve diğer zamanlarda merdiven asansörünüzü açık bırakmanız önemlidir.

Bataryaların Değiştirilmesi

Merdiven asansörünün bataryalarının kullanım ömrü, kullanıma ve merdiven asansörünün ne kadar sıklıkla şarjdan çıkarıldığına bağlı olarak 1 ve 5 yıl arasıdır. Bataryaların değiştirilme vakti geldiğinde profesyonel bir teknisyen (ideal olarak üretici veya yetkili bir satıcının temsilcisi) bataryaları sizin için değiştirebilir. Ne yazık ki bu işlemi siz gerçekleştiremezsiniz. Bunun nedeni, bu endüstriyel bataryaların merdiven asansörünün taşıma bölümü içerisinde saklı olması ve kurulumu için teknik eğitimin gerekli olmasıdır. Ancak merdiven asansörü bataryaları genellikle başlangıç garantisi kapsamındadır veya uzatılmış hizmet planı içerisinde bulunur.

Ağırlık Kapasitesi

Merdiven asansörünün ağırlık kapasitesi merdiven türünüze ve eviniz için ihtiyacınız olan modele bağlıdır. Düz merdiven asansörleri, merdivenlerinizin eğimlerine ve kıvrımlarına uyumlu olması gereken farklı bir ray üzerinde çalışan döner merdiven asansörlerinden daha ağır yükleri taşıyabilir. Tipik olarak düz merdivenler için ağırlık kapasitesi 130 kg ila 160 kg arası iken döner merdivenler için 120 kg ila 135 kg arasıdır.

Merdiven Asansörü Türleri

Düz, döner ve dış mekan olmak üzere 3 temel merdiven asansörü türü bulunmaktadır. Her biri farklı bir merdiven türüne uygundur ve eşsiz özellikler ve faydalar sağlar. Gelin, birlikte farklı merdiven asansörü türlerine göz atalım, böylelikle sizin için doğru merdiven asansörü türünü bulabilirsiniz.

Düz Merdiven Asansörleri

Düz merdiven asansörleri basit, düz işleyen merdivenler için tasarlanmış, en yaygın kullanılan merdiven asansörü türüdür. Genellikle bu merdivenler 12 ve 16 basamak arasıdır, ancak her ev farklıdır ve düz merdiven asansörleri 12 metreye (39 feet) kadar uzanan merdivenlere monte edilebilir. Çoğu merdiven bundan daha kısadır ve düz raylar, ihtiyacınız olan tam uzunluğa göre kesilebilir. Düz merdiven asansörleri en uygun ve tekrar kullanılabilir merdiven asansörü türüdür.

Raylar daha kısa merdivenlere uygun olması için kesilebildiğinden dolayı merdiven asansörünüzü tekrar satabilir veya bağışlayabilir ya da taşınmaya karar verirseniz kolaylıkla beraberinizde götürebilirsiniz. Burada bu durumun, yeni merdivenlerinizin merdiven asansörü için yeterince geniş olacağını garanti etmediği ve yeni merdivenlerin orijinalinden daha uzun olması durumunda yolun genişletilemeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Döner Merdiven Asansörleri

Döner merdivenler, düz merdivenlerden daha karışık bir plana sahiptir. Döner merdivenler herhangi türdeki merdivenlerin eğimlerine ve kıvrımlarına uyum sağlayabilir. Tipik olarak iki tür döner merdiven asansörü bulunmaktadır: Özel olarak ”sipariş üzerine” yapılan modeller ve modüler merdiven asansörleri.

Özel Döner Merdiven Asansörleri

Adından da anlaşılacağı üzere özel döner merdiven asansörleri özel olarak merdivenlerinize göre tasarlanır. Ücretsiz ev incelemesi sırasında merdivenlerinizde ölçümler yapıldıktan sonra merdiven asansörü uzmanları, merdivenlerinize tam uyum sağlayacak şekilde sıfırdan üretilebilen özel bir döner ray tasarlar. Özel rayların üretimi biraz zaman alacaktır, ancak merdivenlerinize olan uyumu ve gezintinin pürüzsüzlüğü bakımından en iyisi olacaktır.

Modüler Merdiven Asansörleri

Alternatif olarak modüler merdiven asansörü rayı, mevcut olan bir ray bölümü setiyle birleştirilebilir. Bu parçaların stokta olması durumunda merdiven asansörünün kurulumu hemen yapılabilir, ancak montajın sıkı olmayacağı ve dolaşımın biraz sarsıntılı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Yine de bazı kullanıcılar hızlı kuruluma ihtiyaç duyabilir veya basitçe modüler tasarımın görünüşünü tercih edebilir. Burada önemli olan birçok seçeneğinizin olduğunu bilmektir!

Dış Mekan Merdiven Asansörleri

Dış Mekan Merdiven Asansörleri kısaca, dış mekan merdivenleri için tasarlanmış merdiven asansörleridir. Bu merdiven asansörleri arka avluya, bahçeye ve hatta garaj girişine erişim sağlar. Bu modeller, aşırı sıcak ve soğuk olmak üzere sert hava koşullarına dayanıklı olarak üretilmiştir.

Genellikle dış mekan merdiven asansörleri, güneşte kalma veya soğuk havaya maruz kalma durumuna dayanıklı sağlam metal raylardan ve güçlü plastik koltuklardan yapılmıştır. Koruyucu kılıf ve kapalı ray sistemi de dış mekan merdiven asansörünüzün olası durumlara hazırlıklı olmasını sağlayan önemli bileşenlerdir. Dış mekan merdiven asansörüyle ilgileniyorsanız, iniş kontrolleri ve merdiven asansörünüzü güvenli şekilde saklayabilmeniz için anahtarlı kilit sistemi hakkında bilgi almayın unutmayın.

Yenilenmiş Merdiven Asansörleri

Yenilenmiş merdiven asansörleri ikinci el olduğu için saygın bir firmayla çalıştığınızdan emin olmanız önemlidir. İkinci el merdiven asansörünü online olarak veya bit pazarından satın almanın herhangi bir garantisi yoktur, ancak önde gelen bir üreticiyle veya güvenilir bir merdiven asansörü satıcısıyla çalışmak, ilerleyen yıllarda size iyi hizmet sağlayacak fonksiyonel bir merdiven asansörüne sahip olmanızı sağlar. En iyi merdiven asansörü firmaları dahi yenilenmiş merdiven asansörleri için garanti kapsamı ve hizmet planları sunmaktadır. Eğer yenilenmiş merdiven asansörünün sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz sormaktan çekinmeyin!

Kimler Merdiven Asansörü Kullanabilir?

Temel bilgileri verdiğimize göre şimdi “kimler merdiven asansörü kullanabilir?” sorusuna yanıt bulabiliriz. Çoğu insan merdiven asansörünü çalıştırabilir, ancak koltuğa güvenli bir şekilde binip inebilecek yeterli hareketliliğe sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Gelin, birlikte birkaç senaryoya göz atalım ve merdiven asansörünün sizin için doğru olup olmadığını görelim.

Yaşlı insanlar

Tipik olarak yaşlı insanlar, merdiven asansörleriyle en ilişkili gruptur. Bu grup, merdiven asansörü kullanıcılarının önde gelen demografik çoğunluğudur. Yaşlandıkça hareketliliğimizin zayıflaması doğal bir gerçektir ve birçok yaşlı insanın yerinde yaşlanmaya odaklanması nedeniyle merdiven asansörleri, taşınma veya yeniden yapılandırmaya çekici bir alternatif sağlar. Birçok yaşlı insan için evleri onların kalesidir. Bazı insanlar aynı evde yıllarca yaşamını sürdürmekte, dolayısıyla kaldırma ve hareket etme süreçleri zorlu olabilir. Merdiven asansörleri, bu yaşlı insanlar için yerinde yaşlanmayı gerçek bir ihtimal haline getirir ve merdiven asansörlerinin kolay kullanımı ve ergonomik tasarımı, yaşlı insanların fiziksel enerjilerini günün geri kalanına saklamasına yardımcı olur.

Kısıtlı hareketliliğe sahip insanlar

Merdiven asansörünü kullanmak için yaşlı olmanız gerekmez, kısılı hareketliliğe sahip insanlar da merdiven asansöründen faydalanabilir. Merdiven asansörleri; kronik hastalıklara, dejeneratif hasarları olan kişilere yardımcı olabilir ve hatta ameliyattan kaynaklı geçici iyileşme sürecinde de rahatlama sağlayabilir. Burada en önemli faktör, koltuğa güvenli şekilde binip inebiliyor olmaktır. 90 derecelik açıyla dizleriniz bükülmüş şekilde oturmakta zorlanıyorsanız dahi ihtiyaçlarınıza uyum sağlayacak ayakta modeller veya “oturaklı” merdiven asansörleri bulunmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Kullanan Kişiler

Kalıcı özürlülük durumu olan ve tekerlekli sandalye kullanan insanlar merdiven asansörü kullanmakta zorlanabilirler, ancak bu tamamen duruma bağlıdır. Merdiven asansörü platformlu bir asansör değildir ve tekerlekli sandalyeyi taşıyamaz. Dolayısıyla tekerlekli sandalye kullanıcılarının merdiven asansörünü çalıştırması için merdivenlerin üst ve alt tarafı yakınında tekerlekli sandalyenin bulunmasına ihtiyaç duyacaklardır. Ayrıca tekerlekli sandalyeden merdiven asansörünün koltuğuna ve daha sonra koltuktan tekerlekli sandalyeye taşınabilmesi gerekecektir. Bu işlem yardımla yapılabilir, ancak kullanıcının bu işlemi tek başına gerçekleştirebilmesi daha iyi olacaktır. Her insanın hareketliliği farklıdır ve bir merdiven asansörünün sizin için uygun olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu yakınlardaki bir mağazaya uğrayıp kendiniz görmenizdir.

Evcil Hayvanlar

Merdiven asansörleri özel olarak insanlar için tasarlanmış olsa da evcil hayvanınızın da binmesinde hiçbir sakınca yoktur! Kediler ve küçük köpekler sizinle birlikte merdiven asansörünün ayak desteğinde kolaylıkla aşağı yukarı çıkabilir. Böylelikle yaşlı köpeğiniz merdiven asansörünün rahat koltuğunun tadını çıkarırken enerjisini saklayabilir. Bölgesel ve yerel kanunlar merdiven asansörü için hayvan dostu düzenlemelerin yapılmasının önüne geçtiği göz önünde bulundurulmalıdır, dolayısıyla koltuğa binip inmesi konusunda evcil hayvanınıza yardımcı olmanız gerekecektir. Yine de evcil hayvanlarınız ailenizin bir parçasıdır. Hangi köpek yolculuk yapmaktan hoşlanmaz ki?

 

Özellikler ve Seçenekler

Özellikler ve seçenekler

Güvenlik Özellikleri ve Seçenekleri

Bazı standart özelliklere ek olarak birçok merdiven asansörü, kullanımın daha kolay ve güvenli olmasını sağlayan seçeneklerle donatılabilir.

Güvenlik Sensörleri

Neredeyse piyasadaki tüm merdiven asansörleri, ayak bölümünün altında ve motorlu bölümün kenarlarında güvenlik sensörleriyle donatılmıştır. Güvenlik sensörleri; bir engelle karşılaşması durumunda merdiven asansörünün yavaşça, ancak aniden durmasını sağlayacaktır.

Toplanabilir Ray

Toplanabilir raylar, kısıtlı alana sahip merdivenler için alt sahanlıkta isteğe bağlı bir özelliktir. Ray, kapı veya yürüme yolu için yol açacak şekilde koltuğun merdivenlerden inip çıkması sırasında otomatik olarak kalkar ve iner. Bu, rayın takılma tehlikesi haline gelmesi veya acil çıkışı önlemesinin önüne geçer.

Katlanır Ayak Desteği

Hemen hemen tüm büyük merdiven asansörü firması, kullanılmadığında merdivenlerde yer tasarrufu sağlamak üzere katlanır modellere sahiptir. Koltuk ve kol destekleri genelde manuel olarak katlanır, ancak birçok firma tahrikli ayak desteği sağlamaktadır. Bunlar genellikle; koltuğa binip inmeyi kolaylaştıran ve ayak desteğini katlarken (özellikle merdivenlerin üst bölümünde oldukça önemlidir) eğilme ihtiyacını ortadan kaldıran, ayak desteği yukarı ve aşağı katlayan, kol desteği üzerinde bir düğmeye sahiptir.

Koltuk Kemeri Türleri

Kaliteli koltuk kemeri türleri merdiven asansörü kullanıcıları için büyük bir fark yaratabilir. Endüstri standardı basitçe “ortası tokalı” koltuk kemeri (sırt çantası bandına benzer) şeklindeyken Stannah gibi firmalar, koltuk kemeri seçeneklerinin ötesine geçer. Toplanabilir koltuk kemerimiz kol desteğine takılır ve artritli parmaklarla dahi kavranması ve bağlanması kolaydır. ‘Kilitli’ koltuk kemeri, koltuğun koltuk kemeri bağlanmadan çalışmasını önler. Bele takılan çapraz ve beş noktalı sertliğe sahip koltuk kemerleri, omuzlar üzerinde ve gerektiğinde bacaklar arasında ekstra koruma sağlar.

Kontrol

İnce el kontrolü kol desteğine yerleştirilir ve merdiven asansörünü elinizin herhangi bir bölümüyle çalıştırmanızı sağlar. Merdiven asansörünüzü hareket ettirmek için kontrol kolunu gitmek istediğiniz yöne doğru kolayca itin ve tutun. Kolu bıraktığınızda merdiven asansörü duracaktır. Kontrol kolu yumuşaktır ve kısıtlı el becerisine sahip kişiler için ergonomik şekilde tasarlanmıştır. Alternatif olarak “dümen” benzeri model de mevcuttur.

Anahtarlı Kilit Sistemi

Anahtarlı kilit özelliği merdiven asansörünüzün izinsiz kullanılmasını önler. Basitçe anahtarı çıkarın ve böylelikle kimse merdiven asansörünü kullanamayacaktır. Kullanmak istediğinizde anahtarı yerleştirin. Başkalarının merdiven asansörünü kullanmasından endişe etmiyorsanız anahtarı her zaman üzerinde bırakabilirsiniz.

Koltuk Türleri

Merdiven asansörü için birçok farklı koltuk türü seçeneği mevcuttur. Rahat bir koltuk bulmanın önemli olmasının yanı sıra ihtiyaçlarınıza uyum sağlayacak kullanım özelliklerine sahip bir koltuğu seçtiğinizden emin olmalısınız. Geniş koltuk kolları ekstra alan sağlarken aynı zamanda koltuktan kalkarken daha fazla kalkış gücü faydası da sağlar. Oturaklı/ayakta modeller dizlerini bükme problemi yaşayanlar veya sırt problemi olanlar için iyi bir çözümdür. Yarı oturur pozisyonda yukarı çıkabilirsiniz, hidrolik koltuk sayesinde koltuktan inmeniz çok daha kolay hale gelecektir.

Bu kullanışlı özelliklere ek olarak birçok merdiven asansörü ilgi çekici tarzda seçenekler sunar. Vinil veya dokuma döşemesi tercih edebilir ve birçok renk seçeneği arasında seçim yapabilirsiniz. Bazı merdiven asansörleri açık veya koyu renkli ahşap forma sahiptir. İhtiyaçlarınıza uyum sağlayacak koltuğu seçtikten sonra evinize uyum sağlayacak modeli seçebilirsiniz!

 

Fiyatlar ve Satın Alma Süreci

Fiyatlar ve Satın Alma Süreci

Merdiven Asansörü Fiyatları

Merdiven asansörü; taşınmaktan, yeniden yapılandırmadan veya destekli yaşam tesisine girmekten çok daha ucuz bir seçenek iken merdiven asansörü fiyatları ve kurulum maliyetleri göz önünde bulundurulacak önemli faktörlerdir. Merdiven asansörünün maliyeti, merdivenlerinizin şekline ve ihtiyacınız olan eşsiz seçeneklerle belirlenir. Bu seçeneklere; alt tarafında yürüme yolu veya kapı olan merdivenler için toplanabilir ray veya kullanıcının üst sahanlığa daha kolay şekilde dönmesine yardımcı olan tahrikli döner koltuk gibi özellikler dahildir. Dolayısıyla eviniz için fiyat almak için bir uzmanla görüşmelisiniz. Bu sırada başlangıç olarak bazı merdiven asansörü fiyatlarına göz atabilirsiniz.

Uygun Maliyet

Nihayetinde bir merdiven asansörü satın alma kararı değeriyle ilgilidir. Bazı durumlarda başlangıçta yatırım nispeten yüksek olabilir, ancak büyük bir ev yapılandırması için yaygın şekilde teklif edilen maliyetler veya destekli yaşam tesisinin bir aylık fiyatı ile karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Yatak odasını zemin kata taşımak en ucuz seçenek olsa da çok katlı bir evde tek katlı bir yaşam gerçekten ideal bir senaryo mu? Merdiven asansörü, merdivenleriniz size engel olmadan evinizin tamamını keyifle kullanmanızı sağlar. Kaliteli merdiven asansörlerinin son 20 yıl içerisinde yükselişe geçtiği göz önünde bulundurulduğunda sahip olunacak daha iyi bir değeryoktur.

Merdiven Asansörü Nasıl Satın Alınır?

Birçok kişi merdiven asansörünün ne kadar kolay alınabileceğini öğrendiğinde şaşırıyor. Birçok merdiven merdiven asansörü için uygundur. Ücretsiz ev incelemesiyle birlikte sorular ve diğer kullanım endişeleri giderilebilmektedir. Bu sırada ölçümler ve seçenekler incelenir ve firma bir fiyat teklifi verir. Hazır olduğunuzda bölgenizden bir ekip yönlendirilir ve merdiven asansörü kurulumu yapılır. İşte bu kadar kolay.

Değerlendirme

İster online araştırma yapmış olun, isterseniz telefonda biriyle görüşün, bu süreçteki bir sonraki adım evinizde yapılacak ücretsiz merdiven incelemesi olacaktır. Bu sırada bir merdiven asansörü uzmanı evinizde merdivenlerinizi inceleyecek ve hangi merdiven asansörünün sizin için doğru olduğunu belirleyecektir. Dolayısıyla fiziksel ihtiyaçlarınızı daha iyi anlamak ve eşsiz seçeneklerle ilgili iletişim kurmak en iyi çözümü sağlayacaktır. Böylelikle vücudunuzun bir tarafının diğer tarafınızdan daha zayıf olması durumunda kontrol kolunu sol yerine sağ tarafa montelemek ya da üst noktada dönüşü daha kolaylaştırmak için tahrikli dönüşlü olacak şekilde merdiven asansörünüzü donatmak daha iyi olacaktır. Kullanıcılar genellikle merdivenlere yoğunlaşır, ancak merdiven asansörünü çalıştırabilme yetenekleri de eşit derecede önemlidir.

Merdiven Ölçümü

Merdiven asansörü uzmanı, kullanıcı ihtiyaçlarına dair daha kesin bir fikir elde ettiğinde merdivenleri ölçecektir. Böylelikle merdivenlerin yeterince geniş olması ve yeterli baş yüksekliğine sahip olması durumunda hangi ray türüne ihtiyaç duyulacağı (düz veya döner) ve rayın merdivenlerin üzerinde ve altında nasıl duracağı belirlenir. Uzmanlar ayrıca, merdivenin hangi tarafını kullanmanın en iyisi olacağını ve tırabzan veya üst tarafta bir kapı gibi engellerin çıkarılıp çıkarılmayacağını veya merdiven asansörü tasarımına uygun hale getirilip getirilmeyeceğini belirler. Bu aşama tamamlandıktan sonra genellikle farklı seçeneklerin olduğu kapsamlı bir fiyat teklifi alacaksınız.

Kurulum

İlerlemeye hazır olduğunuzda firmanın yerel ofisiyle birlikte merdiven asansörü kurulumunuzu planlayabilirsiniz. Uygun bir zamanda profesyonel bir uzman evinize gelecek ve başlangıçta yapılan ziyaret sırasında belirlenen özelliklere göre merdiven asansörünü kuracaktır. Uzmanlar titiz davranacak ve bu süreçte aklınıza gelen sorularınıza yanıt vererek her şeyin dikkatli bir şekilde yapıldığından emin olacaktır. Bu süreç, ihtiyacınız olan merdiven asansörü türüne bağlı olarak genellikle 3-4 saat sürmektedir. Kurulumu tamamlanıp kontrolleri yapıldıktan sonra teknisyen size merdiven asansörünün nasıl kullanıldığını gösterecek ve başka sorularınız olması durumunda danışabileceğiniz bir kullanım kılavuzu ve iletişim numarası bırakacaktır. Yeniden yapılandırma işlemi gürültülü olmayacak ve inşaat işi kirli olmayacaktır. Basit, temiz bir çözüm.

Doğru Merdiven Asansörü Seçmenin İpuçları

Doğru merdiven asansörünü seçmek tamamen durumunuza en uygun karşılığı bulmakla ilgilidir. En ucuz seçeneğin en iyi çözüm olmadığı gibi, en pahalı model de en iyi çözümü sağlamamaktadır. İşte size ihtiyaçlarınız ve bütçeniz arasında en doğru dengeyi bulmanıza yardımcı olabilecek birkaç önemli faktör.

 • Evinizde ne kadar süreyle yaşamak istediğinizi düşünün. Özellikle iyileşme sürecinin sadece geçici olması durumunda kiralama çok iyi bir geçici çözümdür. Ancak evinizde 18 aydan daha uzun süre yaşamayı planlıyorsanız merdiven asansörü satın almanız daha iyi olacaktır.
 • Hareketliliğinizin nasıl değişebileceğini düşünün. İnsanlar genellikle mevcut hareketlilik seviyeleri bakımından merdiven asansörü sürecini düşünmektedir. Ne yazık ki bu durum zamanla değişebilir. Zamanla değişebileceğinden dolayı ihtiyaçlarınıza uyum sağlayabilecek bir merdiven asansörü seçtiğinizden emin olun, çünkü şimdi kullanmakta zorlanıyorsanız daha sonra daha fazla zorlanacaksınız.
 • Tüm paketin değerini belirleyin. Birçok online emlak komisyoncusu, çok az takiple arka planda cazip fiyatlar sunmaktadır. Ancak bir kutu içerisinde kapınıza gelen bir merdiven asansörü ve birkaç yıl garantili, güvenli ve profesyonel kurulum arasında büyük bir fark vardır. Merdiven asansörü (ve merdiven asansörü firması) seçerken uzun vadeli değerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Ön ödeme tutarları önemli olsa da kendinize “Uzun vadede ne elde edeceğim?” sorusunu soruyor olmalısınız. Sizin için hangi faktörler önemli olursa olsun içerisinde hem bağımsızlık hem de huzur olmalıdır.

Merdiven Asansörü Nereden Satın Alınır?

Stannah, merdiven asansörü sektöründe tanınmış bir dünya lideri pozisyonundadır. 750,000’den fazla insana bağımsızlıklarını geri kazanmada yardımcı olduk ve ürün seçeneklerimiz ve müşteri hizmetimiz rakipsizdir. 40 yıldan uzun süredir merdiven asansörü üretimi yapıyor ve çalışmalarımızı her geçen gün geliştirmeye devam ediyoruz. Yenilikçi mühendislerimizden bilgili satış ekibimize ve eğitimli kurulum uzmanlarımıza kadar Stannah ekibi fark yaratmaktadır.

Yerel Merdiven Asansörü Servisi

Stannah ve Türkiye’deki güvenilir satıcımız Erimas ülkenin her yerine merdiven asansörü hizmeti sağlar, dolayısıyla nerede yaşıyor olursanız olun evinizde daha güvenli yaşamanıza yardımcı olacak Stannah hizmetine erişebilirsiniz. İster doğrudan bizlerle veya güvenilir satıcılarımızdan biriyle çalışıyor olun, bizlere güvenebilirsiniz:

 • Dürüst ve profesyonel hizmet
 • Profesyonel kurulum ve bakım
 • Güvenebileceğiniz bir merdiven asansörü
 • Güvenebileceğiniz bir firma
 • Evde daha fazla bağımsızlık

 

Kurulum ve Bakım

Kurulum ve Bakım

Merdiven Asansörü Garanti Kapsamı

Merdiven asansörünün garanti kapsamı birkaç farklı katmandan oluşur. Merdiven asansörü garanti kapsamının temel elemanları şu şekildedir: Parça Kapsamı, İşçilik Kapsamı, Ray ve Motor/Dişli Kutusu Kapsamı. Tipik olarak bu üç kapsam alanı başlangıç garanti süresince sağlanacaktır. Sonrası için garantinin uygunluğu ve güçlülüğü şirketten şirkete değişiklik gösterecektir.

Stannah’ın sınıfında lider garanti kapsamı

Doğrudan bizimle çalışıyorsanız Stannah’ın sınıfında lider merdiven asansörü garanti kapsamına erişim sağlarsınız. Diğer bir deyişle motor, dişli kutu ve raylar 5 yıllık garanti kapsamındadır.

Merdiven Asansörünün Kurulumu ve Bakımı

Araştırmanızı tamamlayıp merdiven asansörü firmasını seçip seçeneklerinizi ve güvenli finansmanınızı sağladıysanız merdiven asansörü kurulumuna geçme zamanınız gelmiş demektir! Stannah’ta bu süreci mümkün olduğu kadar kolaylaştırdık. Siparişinizi verdiğinizde genellikle sizinle telefon üzerinden bir tarih planlayıp kurulum öncesinde doğrulama araması alırsınız.

Stannah Kurulum Deneyimi

İster doğrudan bizimle çalışıyor olsun veya asansör merdiveni güvenilir satıcılarımızın biri tarafından kurulumu yapılsın, kapsamlı bir Stannah deneyimi yaşadığınızdan emin olabilirsiniz. Diğer bir deyişle:

 • Merdiven asansörünüzün güvenli şekilde kurulumunu yapmak üzere iyi eğitilmiş kalifiye teknisyenler.
 • Temiz ve zamana uygun şekilde yapılmış kaliteli kurulum
 • Yararlı görsellerle birlikte kapsamlı ürün eğitimi
 • Ürün literatürü ve bakım servisine erişim

Satıcılarımız sadece Stannah kurulum standartlarını korumak üzere eğitimli değil, aynı zamanda şirket değerlerimizi korumakla görevlendirilmiştir. Biz sadece, kaliteli işçilik, olağanüstü hizmet ve dürüst satış uygulamalarına olan bağlılığımızı paylaşan saygın profesyonellerle çalışmaktayız. Ürünlerimize ismimizi veriyoruz ve satıcılarımıza güven duyuyoruz. Dolayısıyla, ister arka bahçenizde oturarak veya Stannah merdiven asansörünüzü bir satıcı aracılığıyla satın alıyor olun içiniz rahat olabilir.

Batarya Bakımı

Temel hususları öğrendiğinize göre merdiven asansörünüzün bakımı oldukça kolay gelecektir. Merdiven asansörünüzün batarya ömrünü kontrol etmeyi unutmamalısınız. Merdiven asansörünüzü daima şarj noktasında bırakarak merdiven asansörünüzün bataryasının daima en üst seviyede olmasını sağlayabilirsiniz. Kesinti olması durumunda merdiven asansörünüzün, enerji düzelene kadar bataryaların korunması için kapalı olduğundan emin olun. Tekrar belirtmek gerekirse düzenli servis ve yıllık bakım kontrolleri, merdiven asansörünüzle batarya sorunu yaşamamanızı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Temizlik

Merdiven asansörünüzü birkaç ayda bir temizletiyor olmalısınız. Toz ve özellikle evcil hayvan kepeği birikebilir ve merdiven asansörünüzün çalışmasını etkileyebilir. Aşındırıcı olmayan bir temizlik ürünüyle hafifçe silmek yeterli olacaktır. Merdiven asansörünüzü temizlerken rahatsız hissediyorsanız bir arkadaşınızı arayın, servis araması planlayın veya yıllık bakım kontrolü için rezervasyon yapın.

Sorun giderme

Merdiven asansörünüzü tanımaya başladıkça merdiven asansörü kullanım kılavuzu (kurulum sonrası verilen) sayesinde sorun giderme ve ürün kılavuzuna erişebilirsiniz. Bu tamamlayıcı kılavuzlar merdiven asansörünüzün çalışma mantığını anlamanıza yardımcı olacak ve sorularınız olması durumunda size yol gösterecektir. Ancak tabii ki her zaman bizi arayabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

Stannah’a ulaşın

Sanırım her şeyi anlattık! Merdiven asansörlerinin farklı türleri, nasıl çalıştığı, kimlerin kullandığı, en önemli rahatlık ve güvenlik özellikleri, nasıl satın alınacağı, nereden satın alınacağı ve ne kadara mal olacağı konusunda bilgiler verdik. Kurulum, garanti kapsamı ve bakım konularını ele aldık. Şimdi karar verme sırası sizde! Eğer bir sonraki adımı atmaya hazırsanız Stannah ile bugün iletişime geçin! Sizlere sevdiğiniz evinizde yıllarca bağımsız şekilde yaşamanıza yardımcı olacak doğru merdiven asansörünü seçmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!