Merdiven Asansörü Rayları

Ray kurulumu ve ihtiyacınız olan merdiven asansörü rayları hakkında bilmeniz gerekenler

Tarafından yazılmıştır Stannah

Bir merdiven asansörü kullanmayı planlıyorsanız, düşünmeniz gereken ilk şeylerden biri merdivenlerinize nasıl uygulanacağıdır. Ray nasıl emniyete alınır? Ray alt katta merdivenden ne kadar dışarı çıkıyor? Ray uzunluğu ne kadar? Köşelerden dönebilir mi? Ya altta bir kapınız varsa ve rayın katlanıp yoldan çekilmesine ihtiyacınız varsa?

Dikkate alınması gereken çeşitli faktörler vardır ve nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Neyse ki, bunları göz önüne aldık! Bu makalede, farklı merdiven asansörü ray türlerini, boyutlarını ve çeşitli özellik ve seçeneklerinin evinizi daha güvenli hale getirmeye nasıl yardımcı olabileceğini vurgulayacağız.

Farklı Merdiven Asansörü Ray Tiplerine İlişkin Kılavuz

Temel düzeyde üç ana merdiven asansörü rayı türü vardır: düz, kavisli ve dış mekan. Bu ray tiplerinin her biri farklı merdiven tipine uygundur ve ihtiyaç duyacağınız ray tipi merdiven asansörünüzü nereye monte etmek istediğinize bağlı olacaktır. Daha yakından bakınca, hangi ray seçeneğinin sizin için en iyi olduğunu anlayabilirsiniz.

Düz Raylı Merdiven Asansörü

En temel merdiven asansörü ray tipi düz raydır. Düz raylar, yalnızca belirli bir merdiven için sipariş edildikten sonra seri olarak üretilir ve boylarına göre kesilir. Genellikle gümüş veya bronz renktedirler ve alüminyumdan yapılmıştır. En iyi raylar anodize edilmiş ve çizilmeye karşı dayanıklı olacaktır. Düz raylar yalnızca merdivenleri düz bir çizgide tırmanmak için yeterli olduğundan, merdiveninizin boyutları açısından tek gerçek endişe kaynağı merdiven genişliği ve baş yüksekliğidir. Kullanıcı için yeterli baş mesafesine sahip olduğunuz ve merdivenleriniz minimum 71 cm olduğu sürece, düz merdiven asansörü kurmak sorun olmayacaktır.

Düz Raylı Merdiven Asansörü

Düz Ray Ölçüleri

Yukarıda bahsedildiği gibi düz merdiven asansörü rayları, genişliği 71 cm’den az olmayan ve kullanıcı için yeterli tavan boşluğuna sahip bir merdiven gerektirir. Neyse ki düz raylar, sandalyeyi nereye park etmeye karar verirseniz verin, merdiven asansörünün aküsüne güç sağlayan sabit şarj sağlayan bir şarj şeridiyle donatılmıştır. Rayın kendisi merdiven üzerinde yalnızca 15 cm kadar çıkıntı yapıyor ve diğer kişilerin geçebilmesi için bol miktarda alan bırakıyor.

aygın inanışın aksine ray merdiven basamaklarına sabitlenebilir. Bu çok daha güvenlidir (ve evinize çok daha az zarar verir) ve evde büyük değişiklikler gerektirmez. Genellikle destek ayaklarını merdivenlerdeki basamaklara tutturmak için yalnızca birkaç vida gerektirir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli faktör, rayın merdivenin alt kısmında muhtemelen yaklaşık 46 cm dışarı çıkacağı ve böylece merdiven asansörünün inebileceği bir yer olacağıdır. Altta bir kapınız veya yürüyüş yolunuz varsa bazı ek seçenekleri değerlendirmeniz gerekebilir.

Elektrikli Katlanır veya Geri Çekilebilir Ray Seçeneği

Elektrikli Katlanır veya Geri Çekilebilir Ray Seçeneği

Menteşeli ray olarak da bilinen Geri Çekilebilir Ray Seçeneği, düz bir merdivenin altındaki engelli inişler için mükemmel çözümdür. Ray, bir düğmeye basılarak yukarı ve aşağı katlanır, merdivenlerin alt kısmında yer açar ve merdiven asansörünüzün zemin kata güvenli bir şekilde inmesini sağlar. Koltuktan indikten sonra merdiven asansörünü uzaktan yukarıya gönderebilirsiniz; geri çekilebilir ray, siz tekrar kullanmaya hazır olana kadar katlanıp yoldan çekilecektir.

Kavisli Raylı Merdiven Asansörü

Kavisli Raylı Merdiven Asansörü

Merdivenleriniz dönüş yapıyorsa, ara sahanlığa sahipse veya birden fazla merdiven kolu içeriyorsa, muhtemelen kavisli raylı merdiven asansörüne ihtiyacınız olacaktır. Kavisli raylar düz raylardan daha karmaşıktır; merdivenlerinizin kıvrımlarının ve dönüşlerinin üstesindenken aynı zamanda yumuşak ve düz bir sürüş sağlamak için özel olarak üretilmeleri gerekir. Merdiven genişliğinin nispeten tutarlı olduğu düz merdivenlerden farklı olarak kavisli merdivenler genellikle pasta dilimi şeklinde merdivenler ve hesaba katılması gereken değişken genişlikler içerir.

Kavisli merdiven asansörleri merdivenlerin her iki tarafına da monte edilerek içeriye dönüş yapılabilir veya dışarıdaki bir virajın etrafında dönülebilir. Hangi tarafı seçerseniz seçin, güvenli ve güvenilir bir kavisli raylı merdiven asansörü tasarlamak için hassas ölçümler kritik öneme sahiptir. Neyse ki, genellikle çeşitli çözümlerin yanı sıra çeşitli seçenekler de vardır. Rayın renginden merdiven asansörünün nasıl ve nerede başlayıp bittiğine kadar her şeyi seçebilirsiniz. Hadi daha yakından bakalım.

Kavisli Raylı Merdiven Asansörü

Kavisli Raylı Merdiven Asansörü

İki ana kavisli merdiven asansörü türü vardır: modüler ve özel yapım. Adlarından da anlaşılacağı gibi, biri merdivenleriniz için özel olarak tasarlanmışken, diğeri tamamlanmış bir merdiven asansörü rayını oluşturan prefabrik parçalardan oluşur.

Tipik olarak, özel raylar (bazen ısmarlama raylar olarak da adlandırılır) daha sıkı bir uyum sağlar ve daha yumuşak bir sürüş sunar. Çift borulu tasarım popülerdir ancak rayın özellikleri seçtiğiniz firmaya göre değişiklik gösterebilir.

Bu arada modüler raylar genellikle tek boruludur ve daha hızlı teslimat süresine sahiptir. Sürüş kalitesi özel ray kadar olmasa da çoğu durumda modüler kavisli ray da aynı işlevi görür. Ancak, çok dar dönüşlere sahip karmaşık bir merdiveniniz varsa, özel rayın üstün tasarımına ihtiyaç duyabileceğinizi unutmamak önemlidir.

Tipik kavisli merdiven asansörü ray boyutları

Tipik kavisli merdiven asansörü ray boyutları

Kavisli ray ölçüleri merdiveninizin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ve her kavisli merdiven farklı olduğundan, dönen merdivenler için yaklaşık boyutlar vermek zordur.

Uzun, düz bölümler, genellikle düz merdiven asansörlerinde görülen 15 cm’lik ray çıkıntısına sahip olabilir, ancak rayın köşeleri yaptığı yerde ne kadar dışarı çıkacağını söylemek zordur. Bununla birlikte, ısmarlama rayların modüler merdiven asansörü raylarına göre dönüşleri önemli ölçüde daha sıkı sardığı bilinmektedir.

Kavisli merdiven asansörü rayı şarjı ve gücü

Kavisli merdiven asansörü rayı şarjı ve gücü

Düz rayların aksine kavisli raylar sabit bir şarj şeridi sunmaz. Bunun yerine merdivenlerin üstünde veya altında bir şarj noktasıyla kontağa geçmeleri gerekiyor. Ancak o zaman merdiven asansörünün aküleri ihtiyaç duydukları şarjı alacaktır.

Merdiven asansörünüzü şarj noktasından uzağa park ederseniz, merdiven asansörünüzün şarj olmadığı konusunda sizi uyaran bir bip sesi duyacaksınız. Merdiven asansörünüzü şarjlı tutmak önemlidir, böylece her zaman kullanıma hazır olur. Aksi halde akülerini değiştirmeniz gerekebilir.

Kavisli merdiven asansörü rayı başlangıç ve bitişleri

Bazen merdiven asansörünü merdivenlerin başında veya sonunda park etmek için uygun bir yer olmayabilir. Alternatif olarak kavisli rayın başlangıç ​​ve bitiş noktalarının kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Örneğin, 180° dönüş ve park, alternatif ray başlangıcının yaygın bir örneğidir. Bu, merdivenlerin alt kısmında rayın bir duvar veya korkuluk etrafında döndüğü ve büküldüğü anlamına gelir, böylece merdiven asansörü park edilebilir ve engel oluşturmayacak şekilde katlanabilir.

Benzer şekilde, merdivenlerin üst kısmında park dönüşü ray bitişinin bir örneğidir. Kavisli ray, üst kat döşeme hizasında bitirmek yerine, merdivenlerden daha da uzakta olacak şekilde üst sahanlıkta yatay bir şekilde biterek veya bir köşe etrafında kıvrılarak sahanlığa doğru devam edebilir.

Bunlar sadece birkaç örnek. Evinizin mimarisine ve fiziksel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kurulabilecek birçok başka ray başlangıç ​​ve bitiş türü vardır.

Stannah’nın yenilikçi seçeneklerinden biri de rayın, merdivenlerin ilk basamağından 7,6 cm uzağa oturmasını sağlayan ilk basamak başlangıcıdır. Bu, alt merdiven ile kapı çerçevesi arasındaki tipik mesafeden daha azdır; merdivenlerin dibinde bir kapınız varsa önemli bir özelliktir. Kavisli bir raya ihtiyacınız varsa ancak merdivenlerin altındaki alanı korumak istiyorsanız veya merdiven asansörünü üstteki merdivenlerden uzağa park etmek istiyorsanız, keşif ziyaretiniz sırasında alternatif ray başlangıç ​​ve bitişlerini sormayı unutmayın.

Dış Mekan Merdiven Asansörü Rayları

Dış Mekan Merdiven Asansörü Rayları

Son olarak dış mekan merdiven asansörleri için raylardan bahsedelim. Bazı şirketler kavisli dış mekan merdiven asansörleri taşısa da, dış mekan rayları genellikle düzdür (çoğu dış mekan merdiveni gibi). İç mekan düzlükleri gibi, bunlar da uzunlamasına kesilmiştir ve doğası gereği nispeten basittir. Bununla birlikte, iç mekan raylarının aksine, değişken hava koşullarına dayanacak şekilde sağlam bir şekilde inşa edilmişlerdir. Yağmur, kar, tuzlu hava gibi aşındırıcı koşullar sizin dışarı çıkmanıza engel olamayacak. Dış mekan merdiven asansörü rayları için çok az seçenek olsa da, bu gerçek dört mevsimlik bir üründür: dayanıklı, güvenilir ve uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir.

Merdiven Asansörü Ray Seçenekleri ve Tasarımı

Stannah’da bizler üreticiyiz ama aynı zamanda tasarımcıyız. Kişiselleştirilebilecek olan yalnızca merdiven asansörünüzün rayının uzunluğu ve şekli değil, ray tasarımının kendisidir. Merdiven asansörü rayınızın evinizin dekoruna mükemmel uyum sağlayacak şekilde sade veya modern olmasını istiyorsanız beklentilerinizi tam olarak karşılayacak uzmanlığımıza güvenebilirsiniz. Sonuçta bu sadece erişilebilirlik veya ev değişiklikleriyle ilgili değil: aynı zamanda sizin yeriniz ve onun tam da istediğiniz gibi olmasıyla da ilgili. Her ayrıntıda. Yepyeni bir mobilya parçası ve dayanıklı!

Sonraki adımlar

Eviniz için doğru merdiven asansörü ray çözümünü seçmek zor olabilir. Bu nedenle bir uzmanla çalışmak her zaman en iyisidir. Stannah, ihtiyacınız olan yanıtları almanıza yardımcı olabilecek ücretsiz bir keşif hizmeti sunuyor. Bugün bir değerlendirme talep edin ve hangi merdiven asansörü rayı seçeneğinin sizin için en iyi olduğunu öğrenin.