Merdiven Asansörünün Boyutları

Evinize Uyum Sağlayacak Doğru Merdiven Asansörünü Bulmak

Tarafından yazılmıştır Stannah

Hareketlilik sorunlarını çözmek için merdiven asansörü seçeneğini düşünen kişiler için en yaygın sorunlardan biri merdiven asansörünün merdivenlerine ve evlerine nasıl uyum sağlayacağıdır. Peki merdiven asansörü uygun mudur? Gelin birlikte bazı merdiven asansörlerinin boyutlarını ve özelliklerini keşfedelim!

Merdiven Asansörleri – Hareketliliğe Kullanışlı Çözüm

Başlamadan önce aynı hemfikir olduğumuzdan emin olalım. Merdiven asansörlerinden bahsederken merdiven basamağına sabitlenen, metal bir ray boyunca hareket eden, motorlu bir şasi üzerindeki bir koltuktan söz ediyoruz. Bunlar asansör koltukları, dikey platformlu asansörler veya ev asansörü değildir. Tekerlekli sandalyeleri merdivenlerden taşıyamaz ya da aynı anda birden fazla kişiyi taşıyamaz. Merdiven asansörleri, düğmeye hafifçe basılarak oturan tek bir kullanıcıyı merdivenlerden yukarı ve aşağıya taşımak üzere tasarlanmıştır.

Merdiven Asansörlerinin Türleri ve Kurulabileceği Yerler

Merdiven asansörleri düz, döner veya dış mekan merdivenlerine takılabilir ve kullanıcının ihtiyaçlarına uyum sağlamak üzere birçok seçeneğe sahiptir. Düz merdiven asansörleri merdivenlerin boyutuna göre tam olarak ayarlanmış, tek, düz bir raya monte edilirken döner merdiven asansörleri döner veya birkaç katlı merdivenlerin eğimlerine ve kıvrımlarına göre özel olarak yapılmıştır veya modülerdir. Dış mekan merdiven asansörleri benzer bir tasarıma sahiptir, ancak bazı koşullara dayanıklı olması için hava şartlarına dayanıklıdır. Gelin birlikte bazı merdiven asansörü boyutlarına ve özelliklerine göz atalım.

Merdiven Asansörünün Boyutları

Stannah geniş bir merdiven asansörü modeli koleksiyonuna sahiptir ve farklı koltuk ve ray tipi önerir. Bu konuya ilişkin olarak standart özelliklere ve seçeneklere sahip en popüler merdiven asansörü modellerimize göz atacağız.

Düz Merdiven Asansörünün Boyutları

Gösterilen model: Siena 600

Düz Merdiven Asansörünün Boyutları
A.) Koltuğun genişliği (kol desteğinin iç bölümü) = 48,2 cm
B.) Duvardan derinliği (katlanmış olarak) = 34,4 cm
C.) Ray ile duvar arasındaki mesafe (rayın dış kenarı) = 15,0 cm
D.) Duvardan derinliği (katlanmamış olarak) = 65,9 cm
E.) Koltuğun yüksekliği (Düz için ayarlanabilir) = 39 cm ila 49 cm
Minimum merdiven genişliği = 67,9 cm
Gösterilen model: Siena 600

Döner Merdiven Asansörünün Boyutları

Gösterilen model: Siena 260

Siena Döner Merdiven Asansörü
A.) Koltuğun genişliği (kol desteğinin iç bölümü) = 48,2 cm
B.) Duvardan derinliği (katlanmış olarak) = 40,5 cm (rayın başlangıç noktasına göre)
C.) Ray ile duvar arasındaki mesafe = 15,2 cm (kıvrımlara ve merdiven biçimine bağlı olarak değişiklik gösterecektir)
D.) Duvardan derinliği (katlanmamış olarak) = 67,9 cm (merdiven biçimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir)
E.) Koltuğun yüksekliği = 47 cm
Minimum merdiven genişliği = 67,9 cm – 76,2 cm (merdiven biçimine bağlı olarak)
Gösterilen model: Siena 260

Dış Mekan Merdiven Asansörünün Boyutları

Gösterilen model: Dış Mekan

Dış Mekan Merdiven Asansörü
A.) Koltuğun genişliği (kol desteğinin iç bölümü) = 47,9 cm
B.) Duvardan derinliği (katlanmış olarak) = 33,3 cm
C.) Ray ile duvar arasındaki mesafe (rayın dış kenarı) = 20,0 cm
D.) Duvardan derinliği (katlanmamış olarak) = 64,7 cm
E.) Koltuğun yüksekliği (Düz için ayarlanabilir) = 48,5 cm ila 53,5 cm
Minimum merdiven genişliği = 66,8 cm
Gösterilen model: Dış Mekan
Merdiven Asansörü (Outdoor 320)

Merdiven Asansörünün Maksimum Ağırlık Kapasitesi

Merdiven asansörünün ağırlık kapasitesi seçtiğiniz modele bağlıdır. Tipik olarak düz merdiven asansörleri 135 kg’a kadar yük taşıyabilirken döner ve dış mekan modelleri 120 kg’lık ağırlık limitine sahiptir.

Merdiven Asansörünün Hızı

Stannah merdiven asansörlerinin tamamı, modelden bağımsız olarak dakikada 0,09 metrede çalışmaktadır. Sizi güvenli ve sabit bir hızda yukarı ve aşağı taşır.

Elektrik Gereklilikleri

Düz veya döner, iç mekan veya dış mekan merdiven asansörleri batarya gücüyle çalışmaktadır. Bataryalar, merdivenlerin alt ve üst tarafı yakınında devamlı olarak 230 voltluk fiş ile şarj edilir. Dış mekan merdiven asansörlerinde yakınınızda, bir iç mekan fişine erişime sahip olmanız gerekecektir. Uygun fiş genellikle ücretsiz merdiven incelemesi sırasında seçilir, dolayısıyla yetkili kişi gelip merdivenlerinizi inceleyene kadar bu konuda endişe etmeniz gerekmez. Elektrik faturanız için endişelenmenize gerek yok. Merdiven asansörü, kahve demliğiniz kadar elektrik tüketecektir.

Merdiven asansörü için merdivenizin ne kadar geniş olması gerekir?

Yukarıda söz edildiği üzere minimum merdiven genişliği, seçeceğiniz modele ve merdiven üzerindeki engellere bağlıdır. Genel olarak düz merdiven asansörleri 67,9 cm genişliğindeki merdivenler gerektirirken döner merdiven asansörü yaklaşık 76,2 cm genişliğe ihtiyaç duyacaktır (merdivenlerinizin şekline bağlı olarak). Bu ölçümlerin en uzak engelden yapıldığını, diğer bir deyişle tırabzanların, kalıpların ve diğer engellerin merdiven genişliğinizi azaltabildiğini göz önünde bulundurun. Bazı durumlarda tırabzanların çıkarılması gerekir.

Rayın Pozisyonu

Merdiven asansörü rayının pozisyonu, sahip olduğunuz merdiven türüne ve seçeceğiniz modele bağlıdır. Birçok düz merdivende rayın dış kenarı duvardan (veya en uzak engelden) yaklaşık 15,2 cm mesafededir. Döner modeller için yapılan duvar ile ray arasındaki mesafe ölçümleri, merdivenlerinizin şekline ve yapması gereken dönüşe göre değişiklik gösterecektir, ancak birçok düz bölüm genellikle duvardan yaklaşık 15,2 cm mesafededir.

Merdiven asansörü için nasıl ölçüm yapılır?

Merdiven asansörü ölçümleri zorunlu olmayan merdiven incelemesi sırasında yapılır. Ölçümler için bir Stannah merdiven asansörü uzmanı, hangi modele ve seçeneğe ihtiyacınız olduğunu belirlemek için evinizi ziyaret edecektir.

Düz Merdiven Asansörü Ölçümleri

Düz merdivenler, standart olarak metreyle yapılacak bir ölçümle boyu ve genişliği ölçülür. Tırabzan veya merdivenlerin üzerindeki kısıtlı baş yüksekliği gibi potansiyel engelleri belirlemek için oldukça dikkatli olunacaktır. Bu durumların birçoğuna bir çözüm sağlayan isteğe bağlı toplanabilir rayla birlikte üst sahanlıkta veya alt bölümün yakınında bulunan kapılar da dikkate alınır. Merdiven asansörü uzmanı, güvenli bir şekilde inebilmeniz için koltuğun merdivenlerin üzerinde dönmesi için yeterli alanın bulunduğundan emin olacaktır.

Döner Merdiven Asansörü Ölçümleri

Döner merdivenlerin ölçümü yapılırken Stannah merdiven asansörü uzmanları, merdiven için kesin özellikleri belirlemek için merdivenlerin üzerindeki işaretleri kullanan bir fotoğraflı ölçme sistemini kullanır. Böylelikle uzman; fotoğrafları ve detaylı çizimi ray tasarımcılarımıza göndermeden önce düz bir merdiven için olduğu gibi merdivenlerdeki engelleri kontrol edecektir. Özel raylara sahip döner merdiven asansörleri, evinizin özelliklerine uyum sağlayacak çeşitli başlangıç ve bitişler sunan ilave faydalara sahiptir. Sonuç olarak döner merdiven asansörü, inişi ve binişi daha güvenli ve kolay hale getirecek şekilde kenarda merdivenlerden başlayarak üst sahanlığa kadar devam edebilir.

Ölçme işlemlerimiz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz, detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Aşamalar

Merdiven asansörü boyutlarına ilişkin temel bilgileri aldığınıza göre şimdi bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Modellerimiz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ürünler sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca merdiven asansörü satın alma süreci ve ücretsiz teklif alma hakkında bilgi edinebilirsiniz. Daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Merdiven asansörleri hakkında bilmek istediğiniz her şey için kapsamlı merdiven asansörü kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.

Araştırmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri almanızı istiyoruz. Ancak, aklınızdaki soruların cevabını almanın en iyi yolu, doğrudan yardımsever merdiven asansörü uzmanlarımızla konuşmak olacaktır! Size baskı yapmaya ve telefonda satış yapmaya çalışmayacağımızdan emin olabilirsiniz. Ücretsiz, faydalı tavsiye almak için bizi bugün arayın ve kendiniz için en doğru kararı verin!