Merdiven Asansörü Bataryaları

Merdiven asansörü bataryaları hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin. Kullanım ömrü ne kadardır? Merdiven asansörü batarya değişimi nasıl yapılır?

Tarafından yazılmıştır Stannah

Batarya ile çalışan merdiven asansörü

Merdiven asansörü bataryalı mıdır?

Evet. Döner ve düz olmak üzere merdiven asansörleri, ana güç kaynağından sürekli şarj edilen bataryalarla çalışır.

Stannah merdiven asansörlerinde, merdivenlerinizin üst veya alt kısmında yakında bulunan bir fişle sürekli olarak şarj edilen batarya ile çalışan bir kremayer dişli tahrik sistemi kullanılır. Yani, ihtiyacınız olan tek şey merdivenlerin yakınında sürekli bir fiş olmasıdır, böylelikle merdiven asansörünüz kullanıma hazırdır! Güç kaynağı koltuk asansörü bataryalarının sürekli dolu ve kullanıma hazır olmasını sağlayacaktır. Ücretsiz merdiven incelemeniz sırasında tecrübeli danışmanlarımızdan biri en uygun fişi bulacaktır, dolayısıyla bu konuda endişelenmenize gerek yoktur.

Bunun yanı sıra en çok ihtiyaç duyduğunuz anda bataryayla çalışan Stannah koltuklu asansörün kullanıma hazır olması konusunda içiniz rahat olacaktır. Elektrik kesintisi sırasında da merdiven asansörü bataryalarınız sizi güvenli şekilde istediğiniz yere götürecek şekilde çalışmaya devam edecektir. Elektrik kesintisi uzun sürse dahi tam şarj edilmiş bataryalar en az 15 ila 20 tur merdivenlerden çıkıp inmek için yeterli olacaktır. Elektrik kesintilerine ilişkin diğer detaylar için burayı bakınız.

Merdiven asansöründe kullanılan batarya türü

Stannah merdiven asansörü bataryaları, 24 volt dc güçlü motoru çalıştırmak üzere seri bağlanmış, doldurulabilir 2 12v 7.4 ah bataryadan oluşmaktadır ve merdiven asansörlerinin bataryaları VRLA türüdür (Valf Ayarlı Kurşun Asit bataryalar). 12 metre veya daha uzun merdivenlerde kullanılan 260 modeli Stannah merdiven asansörü veya ağır hizmet tipi merdiven asansörleri daha fazla güç gerektirir, bu nedenle bu merdiven asansörleri 2 12v 12ah batarya ile çalışır. Bu, tenis topu makinesiyle neredeyse aynı, ancak golf takımı taşıyıcı bataryasından daha küçüktür.

Valf ayarlı kurşun asit (VRLA) bataryalar elektrolitleri sabitlemek üzere tasarlanmıştır. Diğer bir deyişle batarya delinse dahi dökülmeye karşı korunmuş olur. Bu tür bir güvenlik sistemi valf ayarlı kurşun asit bataryaların piyasadaki en popüler rezerve güç tasarımı olmasını sağlar.

Merdiven asansöründe kullanılan batarya türü

Merdiven asansörü bataryaları değiştirilmesi gerekmeden önce ne kadar süreyle kullanılır?

Stannah merdiven asansörü bataryaları genellikle 3 ila 5 yıl civarında kullanım ömrüne sahiptir, ancak bu kullanıma ve merdiven asansörünün şarj noktasından çıkarılıp çıkarılmadığına bağlıdır. Merdiven asansörünüzü, kullanılmadığı zamanlarda şarj noktasından çıkarılmış şekilde bırakmayın. Merdiven asansörünüz normal şartlar altında “açık” pozisyonunda kalmalıdır. Yalnızca elektrik kesintisi durumunda merdiven asansörünüzü kullanmadığınız zamanlarda şalteri kapatarak batarya gücünden tasarruf edebilirsiniz. Ancak bu sadece acil bir durumda (elektrik kesintisi) kullanılan bir önlemdir. Merdiven asansörünüzü kapalı bırakırsanız bataryalar yeterince şarj edilmemiş olur.

Merdivenlerinizin türüyle döner merdiven asansörleri veya düz merdiven asansörleri için de batarya sistemlerinin ilgisi yoktur. Merdiven asansörünüzde aynı ürün özelliklerine ve güç sistemine sahip aynı batarya türünü kullanacaktır. Kısa merdiven basamağı üzerinde olduğundan daha uzun şekilde merdiven asansörünü kullanacağınız için merdivenlerinizin boyunun herhangi bir etkisi yoktur. Yukarıda belirtildiği üzere 12 metre veya daha uzun merdivenlere kurulan Stannah 260 modelinde veya ağır hizmet tipi merdiven asansörlerinde kullanılan bataryalar, örneğin 12v 7.4 ah bataryalar yerine iki 12v 12ah bataryayı kullanabilmektedir.

Merdiven Asansörü Bataryalarının Bakımı

Stannah merdiven asansörü bataryalarının bakıma ihtiyacı yoktur, ancak merdiven asansörünüzün uzun süre şarj noktasından çıkarılmış olmamasına dikkat edilmelidir. Diğer bir deyişle her sürüşten sonra merdiven asansörünüzü “park etmeniz” gerekir. Ücretsiz merdiven incelemeniz sırasında deneyimli danışmanlarımızdan biri, örneğin servis planları gibi önemli hususlara ilişkin gerekli tüm bilgileri size verecektir, ancak yaygın şekilde merdiven asansörü bataryalarının başlangıç garantisi veya uzatılmış servis planı kapsamındadır.

Rutin bakım kontrolü sırasında merdiven asansörü teknisyeni mevcut batarya setini kontrol edecek ve bataryaların düzgün şarj olup olmadığını ölçmek için batarya kontrol cihazlarını kullanacaktır. Batarya kontrol cihazları batarya değişikliğinin gerekli olup olmadığını veya mevcut merdiven asansörü bataryalarının kullanılabilir olup olmadığını gösterecektir.

Merdiven asansörü bataryasını kendi başınıza değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz. Düz veya döner merdiven asansörü bataryasını değiştirmek çok karışık gibi görünmese de ürün konusunda bilgili değilseniz zorlayıcı olabilir. Merdiven asansörü bataryasının değiştirmek, merdiven asansörü taşıyıcısının bazı parçalarını çıkarmanız, eski bataryayı sökmeniz ve doğru voltajda yeni bataryayı takmanız gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla koltuklu asansör taşıyıcısını olması gerektiği gibi aynı şekilde yerine koyduğunuzdan emin olmalısınız. Stannah’ın profesyonel bir teknisyeni, üretici veya yetkili satıcının bir temsilcisi, sizin ve sevdiklerinizin güvenliğini sağlayacak şekilde değişim işlemini sizin yerinize halledebilir.

Merdiven asansörü bataryamı ne zaman değiştireceğimi nasıl anlarım?

teknik destek merdiven asansörleriBataryalarınızın kullanım ömrü azaldıysa alarm sistemi vızıltısının kesilmesinden veya merdivenleri aydınlatan acil ışıklarının yanmasından dolayı korkmuyor olacaksınız. Merdiven asansörü bataryanızın kullanım ömrü dolmak üzereyse aşağıdaki göstergelerle karşılaşabilirsiniz:

  • Merdiven asansörünüz normal hızından daha yavaş gidecektir
  • Merdiven asansörünüz kısa bir mesafeden sonra duracak ve daha sonra devam edecektir
  • Batarya normal şarj noktasında şarj olmayacaktır

Bu son durumda merdiven asansörü bataryası tamamen bitmiş olur ve tekrar şarj olmayacaktır. Bu noktada bataryayı değiştirmeniz gerekecektir. Tekrar belirtmek gerekirse biz, bu işlemin profesyonel bir teknisyen tarafından sizin için yapıldığından emin olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bataryalar merdiven asansörünüzü her kullanışınızda ve park edişinizde şarj olur. Bu işlemin önemi, bataryalarınızın her zaman şarj ediliyor durumda olmasını garanti altına almaktır. Örneğin tatil gibi uzun bir süre boyunca uzakta olmanız gerektiğinde birinin gelip çiçeklerinizi sulaması ve sizin için merdiven asansörünüzü kullanması faydalı olacaktır.

Merdiven Asansörü Bataryalarının Maliyeti

Merdiven asansörü bataryalarının değişim maliyeti konusunda doğrudan yerel Stannah ofisiyle veya satıcıyla görüşmelisiniz. Garanti kapsamında veya (uzatılmış) servis planı kapsamında olabilirsiniz. Yetkili müşteri hizmetleri çalışanlarımızdan biri size telefon üzerinden veya ücretsiz ev ziyareti yoluyla size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Bu, tüm merdiven asansörü batarya değişim talepleri için geçerlidir. Size kim 150 yıldan fazla zamandır asansör sektöründe olan, merdiven asansörü üreticisinden daha iyi yardımcı olabilir ki?

Diğer kaynaklar: