Yerinde Yaşlanmak: Merdivenler bir sorun hâline geldiyse ne yapabilirsiniz?

Yerinde yaşlanmanın özü, biricik evinizin güvenli olmasını sağlayarak hayatınızın sonbaharının tadını çıkarmaktır.

Tarafından yazılmıştır Stannah

Bir Stannah merdiven asansörü ile evinizde yaşlanabilirsiniz

Ülkenin ve dünyanın dört bir yanında, farklı sosyal çevrelerden ve gelir gruplarından ileri yaşta bireyler yerinde yaşlanma sorununu çözmeye çalışıyorlar. Bu kavram size tanıdık gelmiyorsa CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri)’nin yerinde yaşlanmaya dair şu tanımına bakabilirsiniz:

“Kişinin yaş, gelir veya fiziksel kabiliyeti ne olursa olsun, kendi evi ve çevresinde, güvenle, rahat bir şekilde, bağımsız olarak yaşama yetisidir.”

Birçok kişi, yıllar boyu kendi evlerinde hatıralar biriktirdikten sonra, sırf yaşlandıkları için bunlardan vazgeçmek zorunda oldukları fikrine isyan ediyor. İçinde yaşadığınız konut kendi evinizse, orada bir yandan bağımsızlığınızı koruyarak nasıl daha uzun yıllar yaşayabileceğinizi düşünmeye çoktan başlamış olabilirsiniz. İleri yaşta bağımsız olarak yaşamak elbette beraberinde bazı zorluklar da getirir ve kişinin bunlar için önceden gerekli planları yapması önemlidir.

Hareket kabiliyeti değerlendirmesi

İlk adım, varsa fiziksel kabiliyetinizi kısıtlayan etkenleri belirlemek ve bunların yaş ilerlemesiyle günlük düzeninizi nasıl etkileyebileceğini değerlendirmektir.  Merdivenlerde aşağı ve yukarıya bir şeyler taşıyabiliyor musunuz? Tırabzandan destek almaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Düz bir yüzeyde yardım almadan 200 metreden fazla yürüyebiliyor musunuz? Hareket kabiliyetinizin gerçekçi bir şekilde anlaşılması ilerisi için daha iyi bir plan yapılmasını sağlayacağından, kendi şartlarınızı dürüst bir şekilde değerlendirmeniz burada ciddi önem taşır. Ayrıca, hareket kabiliyetinizin zaman içinde değişebileceğini ve bugün kolay gelen bazı işlerin yarın öbür gün sizi zorlayabileceğini kabul etmek de mühimdir. Yerinde yaşlanma birçok etkene bağlı olsa da, doğru ayakkabı kullanmak kadar basit bir şey bile ev içinde kaza riskini azaltabilir. İyi yerleştirilmiş tutamaklar veya sağlam bir banyo taburesi gibi başka ufak eklemeler, evinizin güvenliğini anında artırabilir. Bununla birlikte, merdivenler bir sorun hâline geldiğinde, işler kısa sürede çok daha karmaşık bir hâl alabilir.

Merdivenler konusunda ne yapmalı?

merdivenler konusunda ne yapmalı

Çoğumuz çocukken merdivenlerden aşağıya heyecanla sıçraya sıçraya inişimizi ya da basamakları ikişer ikişer tırmanışımızı hatırlarız. Ne yazık ki, yaşımızın ilerlemesi daha dikkatli olmak zorunda olduğumuz anlamına gelir. Bu da sabahları merdivenlerden güvenli bir şekilde aşağıya inebilmek ve akşamleyin de tekrar güvenle yukarıya çıkabilmekle başlar. Ne var ki, gün içinde de inip çıkmak gerekecektir ve kimse evindeki merdivenden korkacak durumda kalmamalıdır.

Gününüzü merdivenlerinize göre ayarlıyorsanız, örneğin sabah aşağıya inip yatma vakti gelinceye dek yukarıya çıkmaktan kaçınıyorsanız, bu bazı değişiklikler yapma zamanı geldiğine dair açık bir işarettir. Birçok farklı çözüm mevcutsa da bir merdiven asansörü, yaşlıların evlerinde güven içinde yaşamasına ve bağımsızlıklarını korumalarına yardımcı olan harika bir cihazdır. Bir merdiven asansörü, üst kata erişiminizi geri kazandırıp evinizin tamamını kullanmanızı mümkün kılmaktan, gündelik aktiviteleri kolaylaştırıp size daha fazla sosyal olanaklar sunmaya dek, sevdiğiniz evinizde hayatın tadını çıkarmanıza destek olabilir.

Taşınmak: zor bir karar

Bir merdiven asansörü tercih etmenin temel faydalarından biri, çözümün zarif sadeliğidir. Evinizden vazgeçmek ve geniş çaplı bir taşınmanın zorluklarıyla uğraşmak yerine, merdiven sorununu basit bir şekilde çözerek evinizin geri kalanını olduğu şekliyle tutabilirsiniz. Taşınmak, bilhassa da bir destekli yaşam tesisine geçmeyi seçiyorsanız, pahalıya mal olabilir. Çoğu durumda, yeni yaşam alanı epeyce daha küçüktür, bu da sizi neyin tutulabileceği ve nelerden vazgeçilmesi gerektiği yolunda zor kararlara mecbur bırakır. Bir merdiven asansörüyle değer verdiğiniz eşyalarınızı tutarak onları gururla evinizin dört bir yanında sergileyebilirsiniz.

Bir Stannah merdiven asansörü ile yerinizde yaşlanın

İki katlı hayat, tek katta yaşam

Sıkça göz önünde bulundurulan başka bir seçenek de yatak odanızı alt kata taşımaktır. Her ne kadar görünüşte pratik bir karar olsa da sıkça misafiriniz, ziyaretçiniz oluyorsa, tek katta yaşam çok da kullanışlı bir düzen olmaz. İster kirada oturuyor ister evin sahibi olun, yaşam alanının tamamı için para ödemiş oluyorsunuz. Öyleyse neden hayatınızı bunun yarısı kadar bir alana sıkıştırasınız? Konut asansörü yerleştirmek gibi başka temel tadilat çalışmaları da, kağıt üzerinde güzel görünebilmekle birlikte ortalama bir aile bütçesinde zor olabilir.

Fiziksel enerji: Göz önünde bulundurulması gereken temel bir unsur

Yerinde yaşlanmanın en iyi yoluna karar verirken, fiyat, alan ve kullanışlılık hep önemli unsurlardır. Öte yandan, fiziksel enerji çoğu kez göz ardı edilir. Çamaşırları ya da alışveriş poşetlerini üst kata taşımak gibi günlük işler, bir merdiven asansörüyle daha kolay bir hâl alır. Uzaktan kumandayla da idare edebildiğimden, merdiven asansörü kolaylıkla servis asansörü görevi görebilir ve bu şekilde sizi sayısız iniş çıkıştan kurtararak enerjinizi yapmaktan zevk aldığınız şeylere saklamanıza olanak tanır.

Sonuçta her durum elbette bir diğerinden farklıdır. Siz ve aileniz için doğru kararın hangisi olduğuna sizin karar vermeniz gerekir. Öte yandan Stannah 150 yıldır bu işin içinde olduğundan, kendi yerinizde güven içinde yaşlanmanızı sağlayacak deneyim ve uzmanlığa sahiptir. Eğer bir merdiven asansörünün sizin için kullanışlı bir seçenek olabileceğini düşünüyorsanız, ücretsiz bilgi ve herhangi bir bağlayıcılığı olmayan öneriler için Stannah’nın güvenilir Türkiye temsilcisi Erimas’la iletişime geçebilirsiniz.