Merdiven Asansörü Nedir? 40 Yıldır Standartları Yeniden Tanımlıyoruz

Bir Stannah merdiven asansörü, evinizde kullandığınız herhangi başka bir alet gibi, modern bir yardımcı teknoloji cihazıdır.

Tarafından yazılmıştır Stannah

Merdiven asansöründe oturan adam

Stannah 150 yıldan uzun süredir gururla çalışan bir aile şirketi. Hareket özgürlüğünü desteklemeye ve engelleri kaldırmaya derinden bağlıyız. Merdiven asansörlerimizi satın olan müşterilerimiz, onlara itimat ve öz güven sağlayan bir ürüne sahip oluyorlar. 40 yıldan uzun zaman önce, ürün yelpazemize merdiven asansörlerini ekledik ve o zamandan beri 750,000’nin üzerinde kişinin günlük hayatlarından mümkün en fazla verimi almasına yardımcı olduk.  Kısıtlı hareket kabiliyetiyle yaşamanın gündelik zorluklarıyla baş etmek, Stannah’nın ürünlerini geliştirirken daima göz önünde bulundurduğu, dünya çapında bir mesele.

Her ne kadar kimileri hâlâ toplumda oluşabilecek, artık hiçbir hükmü kalmamış tepkilerden çekinse de, birçok kişi merdiven asansörü gibi erişilebilirlik cihazlarına dair görüşlerini değiştirmeyi öğreniyor. 40 yılı aşkın süredir, merdiven asansörlerini “engellilik” algısını besleyen bir şeyden modern bir yardımcı teknoloji cihazına dönüştürmek için aralıksız bir çaba söz konusu.

Öte yandan, hareket cihazlarına ilişkin olası yargılar karşısında hâlen çekinceler bulunmakla birlikte, bu artık yaygın bir tutum değil. Geçtiğimiz yıllar içinde, çoğu merdiven asansörü kullanıcısının, bu yardımcı cihazın faydalarını takdirle karşılar hâle geldiğini ve artık ona sahip olmaktan utanıp sıkılmadığını görmeye başladık.

İngiliz Toplum Kuruluşu Age UK’e göre, araştırmaları kapsamında kendilerine soru yöneltilenlerden %81’i toplumun erişilebilirlik cihazlarını artık daha olumlu karşıladığına inanıyor.   Her ne kadar daha kat edilmesi gereken uzun bir yol olsa da, Stannah toplumun yaklaşımındaki bu köklü değişimde merkezi bir rol oynadı. 40 yıldan uzun süredir, ağırlıklı olarak sağlıkları ve iç huzurlarını son derece olumsuz etkilediğinden, bilhassa ileri yaştakiler arasında, erişilebilirlik cihazlarının kullanımına dair olumsuz toplumsal algılara karşı savaş veriyoruz. Birçok durumda, ileri yaştaki kullanıcılar, bir merdiven asansörü edinme kararını 8 yıl kadar erteliyorlar ve ne yazık ki karar nihayet verildiğinde de, bu çoğu kez ağır bir yaralanmaya veya hareket kabiliyetinin çarpıcı oranda kaybına yol açan bir düşme vakası sonrasında gerçekleşiyor.

İşte bu yüzden benzer durumdaki kullanıcılardan olumlu örnekleri paylaşmanın ve görsel olrak da cazip ürünler geliştirmenin merdiven asansörlerimizin ve genel anlamda başka tür yardımcı teknoloji örneklerinin de daha olumlu algılanmasını teşvik ettiğine inanıyoruz.

Merdiven asansörü nedir?

Dönüşlü merdivenler için döner merdiven asansörü

Adından da anlaşılabileceği gibi, bir merdiven asansörü, kullanıcıyı bir koltuk üzerinde otururken merdivenlerde yukarıya ve aşağıya taşıyan bir asansör tipidir. Bu taşıma şekli nedeniyle bazen “koltuk asansörü” diye de geçer. Bununla birlikte, biz Stannah olarak bir merdiven asansörünün kelime anlamının çok daha ötesine ulaştığına inanıyoruz. Merdivenleri kullanırken zorlanan kişiler için bir merdiven asansörünün faydaları fonksiyonelliğin çok daha ötesine geçer. Düşme riskini azaltmanın ve yorgun eklemleri biraz rahatlatmanın yanı sıra, bir merdiven asansörü şunları da sunar:

  • Bağımsızlığınızı artırır
  • Öz güveninizi perçinler
  • Evinizin tamamını kullanabilme özgürlüğünü geri verir
  • Ailenize, sevdiklerinin güvende olduğunu bilmenin verdiği iç rahatlığını sağlar

Bunların hepsi göz önünde bulundurulduğunda, bir merdiven asansörüyle, hayatın daha renkli anları için çok daha fazla enerjiniz olacaktır!

Stannah merdiven asansörünü yeniden tanımladı: Bir merdiven asansörü, tıpkı bir bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ya da elektrik süpürgesi gibi, “sadece” günlük hayatınızı daha kolay hâle getirmek için aldığınız modern cihazlardan biridir. Bununla birlikte temel fark, yaşınız ilerledikçe bir merdiven asansörünün merdivenlerden düşme tehlikesini ortadan kaldırabilmesidir. Bu da size herhangi başka bir cihazın sunabileceğinden çok daha fazla iç rahatlığı sağlar!

Stannah, kimilerinin zaman zaman böyle bir ürünle ilişkilendirilen toplumsal yargılar ve evlerinin bir bakımevi gibi görüneceği korkusuyla bir merdiven asansörü alma karşısında gösteriği direnci aşmaya devam etmek istiyor.

Bazıları merdiven asansörünün bir lüks olduğunu düşünebilir, ama düşmeden kaynaklanan çok sayıda ciddi yaralanmaya şahit olduktan sonra, bir merdiven asansörünün ilerleyen yaşlardaki her aile için bir gereklilik olduğuna daha da eminiz. Öteberinizi almak üzere üst kata çıkıvermek bir dert olmaktan çıkacak! Sırf köpeğiniz neler yapıyor diye bakmak ya da çamaşır makinesini doldurmak için hiçbir korku ya da endişe hissetmeden aşağıya iniverdiğinizi hayal edin!

Merdiven asansörünü daha kişisel bir alanın içine sokarak hepimizin kaçınmak istediği, o hastalık çağrıştıran izlenimden işte hayatın bu diğer yönleri uzaklaştırıyor. Odağımız her zaman engelleri kaldırmak oldu; üstelik bunun sadece çok ileri yaşta olanlara dair bir mesele olduğuna da inanmıyoruz. Stannah ürünleri ne istediğini bilen çağdaş müşterilerin taleplerini karşılıyor ve gelecek nesiller için de bunu gerçekleştirmeye devam edecektir.